Levandulové srdce - Čaj s květy levandule a santalovým dřevem. Směs - vysoce kvalitní sorta zeleného čaje z Yunnanu, květů voňavé levandule a santalového dřeva.
Příprava: čajovou lžičku směsi přelijeme horkou vodou o teplotě cca 80°C a necháme louhovat max. 3 minuty.
Obsah: 80g
Původ: EU
ÚČINKY ČAJE
Číňané u nichž má pití čaje, tisíciletou tradici, jej odedávna považovali za léčivý nápoj. Odvar i výtažek z čaje používali při léčení kožních onemocnění. Čaj se po staletí pokládá za účinný prostředek při snižování únavy a je mu přičítán významný vliv na zvyšování tělesné a duševní činnosti. Již dlouho se používá také při léčení střevních i žaludečních onemocnění.
Tyto vlastnosti se však přičítají především zelenému čaji, jehož pití je v mnoha asijských zemích značně rozšířeno. Na rozdíl od černého čaje se při jeho zpracování neporušují a nefermentují čajové lístky, které se rychle po sklizni suší.
Několik důvodů proč pít zelený čaj
- snižuje riziko onemocnění rakovinou
- snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění
- zlepšuje stav chrupu a pevnosti kostí
- zvyšuje obranyschopnost organizmu proti chřipkovým a jiným virovým onemocněním
- zabraňuje infekci
- posiluje cévy
- snižuje obsah cholesterolu, zejména typu LDL(lipoproteiny o nízké hustotě)
- je přirozeným diuretikem
- osvěžuje tělo a zbavuje jej únavy a napětí
- napomáhá lepšímu soustředění, působí pozitivně na učení
- posiluje koncentraci a duševní výkonnost
- má antibakteriální účinky a zbavuje tělo jedů
- zpomaluje proces stárnutí
- působí proti arterioskleróze
- svým alkalickým typem působí proti překyselení
- nezvyšuje množství mastných kyselin v krvi
- má vynikající chutˇ s zhruba desetinásobným obsahem vitamínů v porovnání s černým čajem, je bohatý na stopové prvky a vitamíny
Postup
Zelený čaj se nespařuje. Vylouhovaný čaj pak postupně naléváme po troškách do šálků, aby se tím zaručila stejná kvalita nápoje. Pokud máme chuť, můžeme čajové lístky v konvičce přelít podruhé. Tentokrát bude doba louhování kratší díky již nabobtnalým lístkům. Druhé přelití prý dělá čaj ještě lepším. Platí to ovšem pouze pro zelený čaj. Mezi prvním a druhým přelitím by nemělo být velké časové rozpětí.
Poznatky mnoha vědeckých pracovníků a institucí zabývajících se zkoumáním účinku čaje prokazují, že podobné účinky má i pití nálevu z černého (tmavého) čaje.
Čaj obsahuje téměř sto třicet chemických látek, z nichž nejvýznamnější jsou třísloviny: katechiny, polyfenoly a jejich sloučeniny, které se vyznačují vysokou biologickou aktivitou. Polyfenoly působí proti vzniku rakoviny. Účinkem tříslovin se zvýšená propustnost kapilár dostává na normální úroveň, vrací se pružnost a propustnost jejich stěnám, třísloviny pomáhají při kapilárním krvácení, kapilárních oxikózách, revmatickém zánětu srdeční nitroblány, při vysokém krevním tlaku a kurdějích.