Chaga plodnice řezané.
Čaga je velice rozšířená houba parazitující na kmenech bříz. V posledních letech se dostává do centru zájmu vědců a klinických pracovišť. I přes to, že čagu užívali na čínském dvoře již před 2 000 lety, moderně se zkoumá teprve několik let.
Rezavec šikmý je houba nepravidelného tvaru těla s výrazným typicky černým zbarvením. To způsobuje vysoká obsahová koncentrace pigmentu melaninu. Původní domovinou čagy je Asie a oblasti ruské tajgy. Zde je také hojně užívanou a známou houbou již od 16. století. Vhodným obdobím na sběr čagy je pouze jaro a podzim, a to pro nejvyšší koncentraci obsahových látek.
Na Sibiři byla tato houba často užívána místo zde nedostatkového pravého čaje. Nálev z čagy je chuťově podobný slabému černému čaji. Je mírně trpký s vůní připomínající meltu.
Ustanovení nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006, o výživových a zdravotních tvrzeních, nám nedovoluje informovat vás o účincích této byliny na váš organismus. Informace o působení si prosím dohledejte ve volně dostupných zdrojích nebo v herbáři.
Tradiční užití: Čagu lze připravit jako nálev, nebo naložit a vytvořit lihovou tinkturu. Čaj z čagy připravíme z jedné lžíce (cca 5 g) houby, kterou zalijeme 2,5 l studené vody. Necháme přes noc ustát v ledničce. Druhý den dáme nálev vařit zhruba na 5–10 minut. Odstavíme, necháme louhovat dalších 5 minut, následně slijeme. Pijeme třikrát denně šálek (250 ml) půl hodiny před jídlem. Zbylý nálev můžeme uschovat do chladničky cca na 2–3 dny a postupně pít.
Země původu: Rusko
Surovina pro přípravu bylinného čaje - nálevu