Černohlávek obecný - Prunella vulgaris - Xia Ku Cao
Zdravotní tvrzení týkající se této léčivé rostliny ve formulaci předložené Evropské komisi ke schválení (on hold): Antioxidant. Normální hladina cukru v krvi. Imunitní systém. Normální stav kloubů, (před) menstruační & menopauzální komfort. Přirozená obranyschopnost – odolnost. Ústní hygiena.
Tradiční použití:
- Zásyp/zevní použití: Namletou bylinou zasypeme ranky, denně omýváme a zásyp opakujeme.
- Odvar: Vrchovatou polévkovou lžíci zalijeme 250 ml studené vody. Přivedeme k varu a vaříme cca 3 min. Scedíme a pijeme 3× denně hodinu před jídlem či dvě hodiny po jídle.
- Kloktadlo, obklady: Polévkovou lžíci sušených klasů zalijeme 300 ml vařící vody, dále vařit 15 minut. Kloktat po 100 ml 3× denně. Tímto roztokem lze i omývat zevně špatně se hojící rány.
Nařízení ES 1924/2006 o zdravotních tvrzeních a 1169/2011 o léčebných tvrzeních nám neumožňuje na těchto stránkách uvádět více informací k této léčivé rostlině.
Více informací získáte ze seriózních volně dostupných zdrojů na internetu a z kvalitní literatury.
Surovina pro přípravu bylinného čaje - nálevu
Černohlávek obecný je vytrvalá 5 - 25 cm vysoká rostlina. Kvete hnědočerveně v červnu až srpnu, na sečených loukách i několikrát do roka. Dává přednost mírně vlhkým, humózním hlinitým až hlinitojílovitým půdám s neutrální až slabě kyselou reakcí. Pro léčivé účely se sbírá pouze kvetoucí klas, v době nejvyššího obsahu účinných látek.Bylinu najdeme od Asie po Evropu či Severní Ameriku. V ČR velmi hojný od nížin až do horských oblastí, řidčeji nad hranicí lesa. Léčebné vlastnosti černohlávku jsou po staletí využívány v tradičních medicínách každého kontinentu na kterém byl černohlávek nalezen. Jedná se vskutku o mocnou dobře prozkoumanou rostlinu.