Sušený nepravý plod-zdužnatělá šiška (jalovčinka) jalovce obecného (Juniperus communis L.)
Chuť jalovce je slabě hořká a pikantní, vůně je příjemně aromatická, pryskyřičná, se sladkým nádechem.
Je vhodný do jídel tíže stravitelných, nadýmavých a tučnějších. Povzbuzuje chuť k jídlu. Jalovcové bobule se hlavně užívají při kořenění zvěřiny, drcenými bobulemi se obaluje očištěná zvěřina před úpravou, aby "dozrála".
Přidává se i do rybích marinád. Koření se jím kysané zelí, hlavně v Německu a v Alsasku, někdy se přidává i do guláše, chceme-li mu dodat "divokou" příchuť, a i při pečení drůbeže. Je součástí různých směsí koření, dá se použít spolu s koriandrem k nakládání masa před uzením. Používá se k výrobě pálenky zvané borovička.
Zdravotní tvrzení týkající se této léčivé rostliny ve formulaci předložené Evropské komisi ke schválení (on hold): Vylučování vody z organismu. Normální funkce ledvin. Normální trávení. Normální stav pokožky. Antioxidant. Normální hladina cukru v krvi. Přirozená obranyschopnost - odolnost. Metabolismus tuků a sacharidů.
Nařízení ES 1924/2006 o zdravotních tvrzeních a 1169/2011 o léčebných tvrzeních nám neumožňuje na těchto stránkách uvádět více informací k této léčivé rostlině.
Země původu: Makedonie
Balení: 100 g