Jemně mletý, sušený list rozmarýnu lékařského (Rosmarinus officinalis L.).
Rozmarýn lékařský (rozmarýna) (Rosmarinus officinalis, čeleď hluchavkovité - Lamiaceae, SK: Rozmarín lekársky). Droga obsahuje silici (1,5-2,5%), která se skládá především z cineolu (30%), kafru, borneolu (dle ČsL 4 musí obsahovat min. 10% volného i vázaného borneolu), bornylacetátu (octan bornylu), pinenu, kampfenu a limonenu. Obsahuje i třísloviny (10%), flavonoidy (hlavně glykozidy luteolin a apigenin), alkaloidy, organické kyseliny (z polyfenolových například kávovou a chlorogenovou, z triterpenů (triterpenoidů) ursolovou, oleanolovou a amirin), sloučeniny kyseliny karnozové, kyselé saponiny, fytoncidní látky a hořčinu ne zcela známého složení. Terapeuticky významná je hlavně silice. Rozmarýn pomáhá při fyzické únavě, nervovém vyčerpání a zlepšuje paměť. Zvyšuje tvorbu žluči a trávících enzymů, pomáhá při nadýmání a dalších problémech trávicího traktu.
Zdravotní tvrzení týkající se této léčivé rostliny ve formulaci předložené Evropské komisi ke schválení (on hold): Antioxidant. Osvěžení těla. Přirozená obranyschopnost - imunitní systém. Poruchy jater a žlučových cest vylučování. Normální trávení a funkce jater, pročištění. Vylučování - ledviny - močové cesty.
Nařízení ES 1924/2006 o zdravotních tvrzeních a 1169/2011 o léčebných tvrzeních nám neumožňuje na těchto stránkách uvádět více informací k této léčivé rostlině.
Více informací získáte ze seriózních volně dostupných zdrojů na internetu a z kvalitní literatury.
Rozmarýn je stálezelený výrazně vnící keř, dorůstající až dvoumetrové výšky. Jeho původní rozšíření bylo v suchých místech v blízkosti pobřeží moře. Pěstuje se také v Anglii, USA, Mexiku a téměř po celé střední a východní Evropě.
Použitá část rostliny: listy rozmarýnu
Vzhled a barva: namleté zelené listy na prášek
Použití v kuchyni: K přípravě skopové a jehněčí pečeně, telecího masa, drůbeže, vařených ryb, rajských omáček a je součástí provensálského koření, na pizzu, zeleninu, chléb, opečené brambory, polévky a omáčky.