Lékořice lysá - Glycyrrhiza glabra je tradiční bylinou, kterou vzpomíná už první čínský atlas rostlin z období před 5000 lety. Lékořice lysá je typická svojí sladkou chutí, kterou vetšina z nás zná jako pendrek. Černý pendrek, prodávaný v obchodech není čistou lékořicí, ale směsí několika koření, např. anýzu. Lékořice je 50x sladší než řepný cukr a také je díky tomu se mu na východě přezdívá sladké dřevo. Hodí se výborně do směsí, jelikož maskuje leckdy nepřijemnou chuť některých bylin. Používá se především do směsí žaludečních a chřipkových.
Nejužitečnější látkou nacházející se v lékořici je kyselina glycyrizinová. Tato látka léčí žaludeční vředy a i proto je lékořice jedním nejsilnějších přípravků na vředy vůbec. Stejně tak působí dobře při léčbě kašle a to jak samotná, tak ve směsích. Rovněž bylo zjištěno její pozitivní působení na játra. Při použítí výtažku z lékořice, přežilo nákazu hepatitidou celých 72% narozdíl od 31% lidí neléčených. Dle jiných studií zase klesl výskyt rakoviny jater po užití lékořice. Lékořice je tedy dobrá všude tam, kde je problém s játry, včetně cyrhózy a alkoholismu. Lékořice má protizánětlivé účinky a pomáhá při artritidě. Lékořice hubí infekce stafylokoky a streptokoky, také kvasinky způsobující poševní záněty.
Lékořice není vhodná pro diabetiky a lidi s výšším krevním tlakem.
Schválená zdravotní tvrzení dle legislativy EU:
Normální trávení
Normální funkce dýchacího systému
Energie
Imunitní systém - antioxidant
Normální stav kloubů
Duševní zdraví - nervový systém - klid
Normální funkce dýchacího systému
Normální stav pokožky
"Močový & reprodukční systém Prostata"
Normální funkce střevního traktu
Tradiční užití:1 čaj lžičku kořene vsypat do 250ml studené vody a krátce povařit. Nechat 15min. Pít 1 - 2x denně.
A jakže se ten pendrek vlastně vyrábí?
Přesné složení toho průmyslového pendreku neznáme, ale základem k výrobě je pendreková hmota:
kořen nakrájíme na drobné kousky, rozmačkáme a umeleme v mlýnku. Vaříme v kotli, až nabude hnědočerné barvy a zhoustne. Před ztuhnutím tekutinu slijeme do nádob. Vzniknou velmi tvrdé bloky surové lékořice, které se při úderu lámou. Pro výrobu cukrovinek surovou lékořici ředíme horkou vodou, přidáváme želatinu, atd., protože patnáctiprocentní obsah glycyrrhizinu (je 50x sladší než řepný cukr) je příliš vysoký a výsledná chuť by byla pro přeslazenost odporná. Šťáva pro výrobu pendreku kromě sladkého glycyrrhizinu dále obsahuje silice, třísloviny, flavonové a fytoncidní látky.