Šalvěj lékařská, list řezaný 500g
Šalvěj lékařská byla používána od nepaměti jako všelék. Už v 10 stol. arabští lékaři věřili, že šalvěj dokáže prodloužit život až do nesmrtelnosti. Šalvěj užívali Číňané a o její užitečnosti nepochyboval ani Císař Karel Veliký. Podle tehdejších nařízení se pěstovala hlavně v klášterech, kde krom praktické stránky výrazně zdobila jejich zahrady a lákala včely. Pro léčivé účinky se vařil čaj, víno či polévka. Šalvěj byla důležitou součástí "octa čtyř zlodějů" , kterým se v čase morových epidemií natírali zloději, aby mohli bez nebezpečí nákazy okrádat mrtvoly. Historicky vyplývá, že tento přípravek vedle svého antiseptického a i imunitu stimulujícího působení, zejména odpuzuje blechy, které morovou nákazu přenášejí. Za všemi těmito schopnostmi pravděpodobně stojí fakt, že antioxidační vlastnosti šalvěje se projevují i po smrti tkáně, proto již tehdy byla šalvěj používána ke konzervování jídla, aby se nekazilo. Antioxidačně-konzervační účinek šalvěje je srovnatelný s průmyslovými konzervanty.
Použití: Podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006 nesmíme podávat žádné informace, které obsahují zdravotní tvrzení.
Šalvěj obsahuje
Hlavními složkami jsou rostlinné kyseliny (šalvějová, oleanová), dále obsahuje silice, která je směsí thujonu, salviolu, kafru, cineolu a borneolu, třísloviny, saponiny, hořčiny, estrogenní hormony a amid kyseliny nikotinové, pryskyřice, vitaminy skupiny B, vitamin P, minerální, hormonální a další účinné látky a vitamíny.
Popis
Šalvěj lékařská je vytrvalá silně aromatická polokeřovitá rostlina vysoká 20 - 70 cm. Tento stálezelený keřík kvete světle fialově až bíle od května do července. V mládí jsou listy šedoplstnaté, později lysé, na líci s výraznými žilkami. Kvetoucí šalvěj je mimořádně lákáva pro včely, daří se jí na chráněném slunném stanoviště s lehkou kyprou a dobře propustnou půdou. Pro léčebné účinky se sbírají listy i kvetoucí nať v červnu až červenci. List sbíráme v době těsně před rozkvětem, nejlépe v květnu v poledne, za suchého počasí.
Šalvěj v kuchyni
Jako koření se užívají čerstvé nebo sušené listy barvy zelenošedé až stříbrošedé. Chutnají trpce a lehce nahořkle a hodí se hlavně k vepřovému a telecímu masu, do omáček, nádivek, k ochucení sýrů. Ve staročeské kuchyni byla šalvěj používána jako petrželka. Zajímavě se chuťově snoubí i s mléčnými výrobky, jako šalvějové máslo či nakládané sýry. Její samotné listy můžeme obalovat v těstíčku a smažit jako květy černého bezu nebo akátu. Proti únavě se používá tzv. šalvějové víno. Šalvěj se využívá rovněž při konzervaci jídla. Stačí přidat do připravené svačiny její lístky a máte jistotu, že neproděláte otravu žluklými tuky.
Šalvěj v kosmetice
Žádaná je šalvěj i v kosmetice, kde se využívají její stahující a dezinfekční schopnosti. Potlačuje tvorbu lupů, proto se pro závěrečné oplachování hlavy doporučuje šalvějový nálev. Pleťová voda ze šalvěje léčí problematickou pleť a akné. Pro účinky při léčbě zánětů v ústní dutině a při potlačení nepříjemného zápachu se výtažky ze šalvěje přidávají do ústních vod a zubních past. Doporučuje se i žvýkání čerstvého listu nebo kloktání nálevu. Jelikož působí proti pocení, využívá se k výrobě antiperspirantů. V potravinářství ješalvěj součástí bonbónů, žvýkaček a léčivých pastilek.
Výluh proti padání vlasů
Nasypeme 100 g čerstvých šalvějových listů do nádoby, přelijeme 200 ml kvalitní lihoviny a pečlivě uzavřeme. Necháme v temnu 2 týdny louhovat a slijeme. Vodičkou pravidelně masírujeme pokožku hlavy.
Šalvějový Nálev (čaj)
2 – 3 lžičky řezané (sušené nebo čerstvé) šalvěje zalijeme 1/4 l vroucí vody, necháme odkryté 15 minut louhovat. scedíme a pijeme vlažný 1 – 2 šálky denně. Proti pocení popíjíme čaj po lžících každé dvě hodiny. Proti nočnímu pocení pijeme 1 šálek studeného čaje večer .Nálev na žaludek připravíme zalitím 1 - 2 lžiček bylinky vroucí vodou. Necháme 10 minut odstát, scedíme a užíváme až 3 šálky denně. Kromě uvedeného vnitřního použití můžeme vyzkoušet i šalvějové obklady a výplachy. Bylinku můžeme také předem namočit do studené vody na 10 - 12 hodin a poté postupujeme stejným způsobem. Tento zápar může po přidání určitého množství soli posloužit na přípravu fyziologického roztoku vhodného k proplachování nosohltanu při zánětu vedlejších dutin nosních. Teplý roztok do hlavy nasáváme nosem a vyplivujeme ústy. Terapii provádíme 1 - 2x denně po dobu 2 - 3 týdnů. Podobně lze použít i heřmánek, třezalku, levanduli nebo mateřídoušku.
Šalvějový odvar
Hrst čerstvých šalvějových listů zalijeme 500 ml studené vody, přivedeme k varu a 5 minut vaříme. Odstavíme a ještě 10 minut necháme louhovat. Nakonec odvar scedíme a několikrát denně po jídle kloktáme. Odstraňuje zápach z úst a hubí plísně. V některých oblastech používají šalvěj nejen na kloktání, když pálí v krku, ale i jako léčivý nápoj. Šalvěj svaří s mlékem a osladí medem.
Šalvějová tinktura
50 g řezané (sušené nebo čerstvé) šalvěje zalijeme 1/2 l kvalitního destilátu, v uzavřené láhvi necháme 10 dní odstát za občasného protřepání na tmavém místě při pokojové teplotě a užíváme 20 – 30 kapek na lžíci vody 3× denně proti pocení.
Prášek z drcených sušených listů
Usušené listy rozdrtíme na prášek, který užíváme 3× denně na špičku nože proti pocení, průjmu, nechutenství a při žaludečním kataru.
Šalvějová koupel
Na 1 litr koupele dáváme asi 1g sušené drcené bylinky. Na velkou vanu však postačí 50 g - 2 vrchovaté hrsti čerstvých nebo sušených nedrcených listů. Listy spaříme 1 l vody a necháme 10 minut louhovat. Poté zápar scedíme, přidáme 5 l vody, přivedeme k varu a vaříme 10 minut. Scedíme a spolu s prvním záparem vlijeme do lázně, kterou máme již částečně napuštěnou. Při koupeli necháme horní část těla neponořenou, nad úroveň solaru. Koupel by neměla být příliš teplá a delší než 20 minut. Jako večerní koupel je šalvěj vhodná zejména pro kojence a malé děti, hlavně když jsou večer uplakané či podrážděné, při rozmrzelosti způsobené neklidem, únavou či zánětlivým stavem, začíná-li zánět (např. rýma nebo zánět průdušek), při alergických stavech či při a po braní antibiotik. Šalvěj pro děti můžeme střídat s heřmánkem. Kojence rovněž nemusíme ponořit do lázně celého, postačí polévat. Působení vody na pleť můžeme zmírnit přidáním soli (nejlépe mořské), 100 - 450 g na 50 litrů vody. U malých dětí můžeme zmírnit působení lázně přidáním 1 - 2 kávovými lžičkami bramborového škrobu na koupel nebo přidáním vhodného koupelového olejíčku. Šalvějová koupel není vhodná pro kojící matky.
Šalvějový ocet
5 lžic (maximálně 80 gramů) sušené drogy louhujeme 14 dní v litru kvalitního vinného nebo jablečného octu
Šalvěj byla důležitou součástí "octa čtyř zlodějů" , další bylinkou byl rozmarýn, levandule a tymián.
Šalvějové víno
5 lžic (maximálně 80 g) sušené drogy macerujeme v litru suchého bílého či červeného vína. Rozmícháme, uzavřeme a uložíme na 10 dnů na suché a chladné místo. Denně důkladně protřepeme. Hotové víno přelijeme přes jemné plátýnko. Užíváme 1 - 3x denně 1 PL (malou štamprličku) po jídle. Uvolňuje trávení a posiluje psychiku, zejména u vnitřně labilních lidí. Macerovat můžeme i ve sladkém bílém víně (doporučuje se bílé vino druhu "Muškát"), Svaříme-li trochu šalvěje ve 1/4 l našeho oblíbeného vína a popíjíme uchované v teple po doušcích během dne, můžeme se zbavit v krátké době nepříjemného zápachu z úst. Šalvějové víno je vhodné i u geriatrických pacientů - podáváme 1 - 2x denně 0,05 litru. Pacienti s broblémy slinivky maximálně 1 lžíci 1x denně. Šalvějové víno není vhodné pro těhotné a kojící matky.
Upozornění
Pokud se chystáte využít léčebných účinků šalvěje, je třeba dodržet její vhodné množství. Silice obsažené v jejím extraktu mohou totiž ve vyšších dávkách vyvolat křeče. Výjimečně se mohou vyskytnout i alergické reakce. Bývá doporučováno dopřávat si maximálně dva šálky jejího nálevu denně a neužívat ji dlouhodobě. Zápar ani odvar ze šalvěje nejsou vhodným nápojem pro kojící matky (pouze pro ošetření dutiny ústní a na kloktání.) Pro děti nebo pro dlouhodobější používání je často vhodnější koupel, při které je toxický vliv minimální. Tinktura, víno, ocet a zápar ze šalvěje jsou toxičtější než odvar.
Zajímavosti
Původně byl náš dodavatel zaměřen na příbuznou šalvěj divotvornou, nicméně ta se kvůli negativnímu postoji státních orgánů nesmí distribuovat. Šalvěj divotvorná byla užívána k léčení pomocí hlubokých vnitřních stavů a tím odhalení podstaty nemoci na spirituální úrovni, zatímco šalvěj lékařská vždy k léčení přímému.. Tato rostlina pochází z Mexika, kde je označována La Hembra - žena. Roste na malém území v pohoří Sierra Mazateca v Oaxace, kde je pro své psychoaktivní účinky požívaná domorodými kmeny k rituálním obřadům. Podle původního rituálu Mazatéků se listy žvýkají. Ze sežvýkaných listů se poté postupně uvolňuje tolik žádaná účinná látka salvinorin A přímo na ústní sliznici, kde začínají působit asi po 10 minutách a účinek trvá přibližně 1 - 3 hodiny; tento způsob užití je ale značně nepříjemný, protože šalvěj nemá zrovna nejlepší chuť a také účinky drogy nejsou tak silné. Někdy se rostlina rozdrtí, nechá vyluhovat ve vodě a pak přefiltruje. Mazatékové tradičně tuto rostlinu užívali bez jakýchkoliv problémů dlouhodobě. Indiáni využívali vizí vyvolaných touto šalvěji k tomu, aby mohli předpovídat budoucnost a zjistili, jak mají léčit nemocné.... Šalvěj divotvorná bývá někdy popisována jako „legální marihuana“, dle dostupných informací je však takové srovnání zavádějící. V magii šalvěj přináší moudrost, nesmrtelnost a bohatství. Pohlcuje negativitu a neštěstí, zbavuje napětí a rozrušení, pozvedá ducha Kouřem ze šalvěje se světí rituální prostor, někteří američtí indiáni se v něm dokonce "koupou". Pokud šalvěj nosíme při sobě, ochraňuje nás.