Čekanka obecná kořen jemně mletý 150g
Čekanka obecná (lat. Cichorium inthybus) je trvalka dorůstající výšky až 120 cm. Díky krásnému fialovému květenství je vidět i v okrasných zahradách. Sběrnou částí je celá rostlina – kořen, nať i květ. U čekanky obecné se sbírá kořen (Radix cichorii), nať (Herba cichorii) nebo list (obojí nejlépe před rozkvětem) nebo květ, jenž je nejlepší v rozkvětu. Kořen se sbírá na podzim.
Čekanka obecná ovlivňuje střevní zdraví, udržuje ho v normálním stavu. Podporuje trávení a je dobrým pomocníkem při kontrole hmotnosti. Čekanka obecná podporuje hubnutí a je nápomocnou při řízení hmotnosti.
Čekanka obecná je vhodná pro podporu normální funkce jater. Doporučuje se při očistě střev a pro celkovou střevní pohodu. Čekanka působí močopudně a přispívá k udržení normální hladiny glukózy v krvi a pozitivně působí na zdraví srdce a cév. Mezi další blahodárné účinky čekanky obecné řadíme vliv na kosti a klouby.
Zdravotní tvrzení týkající se této léčivé rostliny ve formulaci předložené Evropské komisi ke schválení (on hold): Normální funkce střevního traktu. Normální činnost jater. Normální činnost srdce a cév. Hladina glukózy v krvi. Normální stav kostí a kloubů.
Nařízení ES 1924/2006 o zdravotních tvrzeních a 1169/2011 o léčebných tvrzeních nám neumožňuje na těchto stránkách uvádět více informací k této léčivé rostlině.
Více informací získáte ze seriózních volně dostupných zdrojů na internetu a z kvalitní literatury.
Zevně lze čekanku aplikovat v podobě obkladů při některých kožních obtížích a na opuchlé klouby.
Tradiční užití: Jednu čajovou lžičku rozmícháme ve vodě. Ráno a večer vypijeme jeden šálek.
TIP na přípravu: Požadované množství nejprve vložíme do sklenice, přidáme pouze 2× více vody nežli obsahu prášku a rozmícháme na hustou pastu. Tuto pastu již libovolně doředíme tekutinou, přičemž nevznikají hrudky.
Balení: 150 g
Surovina pro přípravu bylinného čaje - nálevu